Відкрита виховна година.
[ Викачати з сервера (7.21 Mb) ]09.01.2013, 21:32

 

 

 

 

   
 

Державні символи України

 

МЕТА. Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, продовжити ознайомлення учнів із державними символами нашої держави, формувати національну свідомість учнів, виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого і сучасного, свого народу, готовність свідомо служити інтересам своєї Батьківщини.

ОБЛАДНАННЯ. Карта України, зображення прапора і герба України, запис гімну, Конституція України, на плакатах записано кілька висловів про Україну, вірші про Батьківщину, портрети відомих історичних постатей, презентація «Національні символи України», цитати про патріотизм.

ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ. Аркуші паперу, ручки, фломастери, комп’ютер.

ЧАС. 2Х45 хв.

  

Україно! Мій коханий краю,

Мати наша рідна і свята!

Небо чисте над тобою має,

Медом диха нива золота.

Ми з тобою завжди, Україно!

Ми з тобою разом повсякчас,

Поки б’ється в грудях серце вірне

І допоки в душах жар не згас.

Мова наша ніжна калинова,

В серці у моєму ти завжди!

Я з тобою лину знову й знову

В майбуття омріяні світи…

 

 

 

                                             ХІД  ЗАХОДУ

 

 

Вчитель. Перед початком нашого заходу, я пропоную переглянути невеличкий репортаж, зроблений нашими кореспондентами, місцевого телебачення. (перегляд репортажу).

Отже, переглянувши репортаж, ми можемо говорити про те, що не всі учні нашого училища знають історію створення державних символів України, та й не буде лишнім нагадати саме які державні символи має наша Україна.

Вчитель. Україна! Наша  рідна земля, наша Батьківщина. Святою для кожної людини є та земля, де вона зробила перший крок, вимовила перше сло­во, почула мамину пісню-колисанку, пішла стежи­ною до школи.

1-й учень.

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води...

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну

У сні й наяву, вишневу свою Україну,

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

 

2-й учень. У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не питай,

Рідніше нам своя святиня,

Аніж земний в чужині рай.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

Вчитель. Так, для кожного з нас найдорожча і найрідніша та земля, на якій ми народилися, де жи­вуть наші батьки, рідні, де поховані наші предки. Сьогодні ми заглянемо в її історію. Дізнаємось, звідки прийшла її назва, ознайомимося з її символами.

1-й учень. Назва « Україна» зустрічається ще в київсько-руський час. Першу згадку зафіксовано в Іпатіївському літописі 1187року, інше ж джерело в 1189 році називає «Україну» частиною Галицького князівства.

2-й учень. Назва Україна існувала аж до часів Петра І, а пізніше наказувалось називати Малоросією.

Вчитель. Сьогодні Україна - незалежна, і як і інші країни, вона має свої символи.

1-й учень. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: «Державними символами Ук­раїни є Державний Прапор України, Державний

Герб, Держаний Гімн України».

2-й учень. З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і розійшлися по світах, прославляю­чи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.

Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жов­тий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчин­ками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала йо­го дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн.

Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку - Україну.

 

Вчитель. Отже,  я пропоную переглянути усний журнал «Державні символи Соборної України» створений редколегією 82-Т групи. Перша сторінка нашого журналу присвячена події, яка схвилювала весь світ – це проголошення незалежності України.

Учень. Акт проголошення незалежності України. Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною, в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року:

-         Продовжувати тисячолітню традицію державотворення в України;

-         Виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами;

-         Здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави – України.

Територія України є неподільною і недоторканою.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.   24 серпня 1991 року.

Здійснилася  віковічна мрія українського народу, який сказав тверде і остаточне ТАК – 1 грудня 1991 року. Результати референдуму засвідчили єдність всіх наших помислів і прагнень. Україна стала вільною!

Учень. Друга сторінка журналу присвячується нашій святині – Українському державному прапору.

1-й учень. Прапор відомий ще з античних часів. Найчастіше це був шматок ткани­ни, прив'язаний до списа чи держала і вказував місце збору воїнів. Наші пращури обожнювали пра­пори, освячували їх і вірили, що вони у воєнний час найсвятіші від усіх ідолів.

Великого розквіту українська символіка набула за часів козацтва. Свої прапори мали полки, курені, сотні. Великий прапор Січі був червоний з арханге­лом Михаїлом на лицьовому боці й білим хрестом, оточеним золотим сонцем, півмісяцем і зірками на лівому боці.

2-й учень. Було чимало комбінацій кольорів. Наприклад, на червоному полі — жовтий хрест, лиштва — блакит­на, а по ній — жовті зірки. На іншому — блакитна лиштва і зірки на хресті — білі. Деякі прапори ма­ли поєднання жовтого і блакитного кольорів. Вико­ристовувався в прапорах і зелений колір.

Вчитель. А чому саме синьо-жовті кольори є основою прапора?

1-й учень. Згідно з однією з версій щодо давньої української традиції поєднання жовтого і синього, слово «хохол» - монгольського походження : «хох» - синій, «улу» - жовтий.

2-й учень. Жовтий колір — це колір пшеничного по­ля, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущо­му на землі. Жовтий колір — це ще й колір жовто­гарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.

Синій колір — це колір ясного, чистого, мирного неба. Блакитний колір — колір цариці води.

Вчитель. «…Бій одлунав. Жовто-сині знамена.

Затріпотіли на станції знов…»

Саме з цього твору В. Сосюри більшість громадян України дізнались про саме існування національного прапора своєї держави. 28 січня1992 року сесія Верховної Ради України більшістю голосів проголосила синьо – жовтий прапор Державним Прапором України.

Учень.  Синьо-жовтий прапор України —

Це безхмарне небо, синє-синє,

А під небом золотіє нива,

І народ — і вільний, і щасливий.

Прапор, як святиню, любі діти,

Треба шанувати й боронити.

Прапор — символ нашої держави,

Він для всіх ознака сили й слави.

1-й учень. Гордо розвівається синьо-жовте знамено, промов­ляючи всьому світу: «Є у світі Україна!»

Учень. Запрошуємо переглянути третю сторінку нашого журналу, що присвячено золотому, непокорному тризубу.

Подивіться на наш Герб, він символізує спорідненість поколінь, мир і творчу працю. Це – символ відродження Батьківщини, її традиції, продовження сторінок нашої історії. Золотий тризуб як малий герб затверджений Верховною Радою 19 лютого 1992 року вважають головним елементом Великого Гербу України.

Учень.  Це тризубець золотий.

Він — як сонце в небі синім,

В ньому слава, в ньому сила.

В нім священне слово «воля»,

Що рятує від недолі.

Будь же, рідна Україно,

Під гербом цим вільна й сильна.

Хай про тебе в цілім світі

Знають всі: дорослі й діти.

 

1-й учень. Герб — розпізнавальний знак держави. На Україні це золотий тризуб на блакитному тлі. Він був родовим знаком Рюриковичів. Згодом карбував­ся і на срібних монетах Великого князя Київського Володимира Великого. Існує близько сорока версій пояснення тризуба: це риболовний гарпун, вила бога Нептуна, уособлення природних стихій (повітря, во­ди й землі), а можливо відображено триєдність жит­тя: батько — мати — дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов.

2-й учень. Після проголошення Української На­родної Республіки в листопаді 1917 року в Києві відбулася спеціальна нарада, в якій взяли участь знавці українського мистецтва, гербознавці. На ній пропонувалися такі символи майбутнього герба Ук­раїни: архангел Михаїл, козак із самопалом , золоті зорі на синьому тлі, тризуб. Було вирішено зупини­тися на символі тризуба.

30 серпня 1991 року, після проголошення Акту про незалежність України, був прийнятий Національний Державний герб— золотий тризуб на блакитному тлі.

Учень. Як птах золотий, в переливах

На прапорі має, горить

Це знак наш, це фабрики й ниви.

Це символ, що будем ми жить.

Це хліб наш, вугілля і цукор

Степи плодовиті, моря…

Це праці змозолені руки,

Що подвигом завжди горять.

Це наша любов, наша мужність,

Вогняний порив боротьби,

Це наша згуртованість дружня,

Це пісня нової доби.

Це юність, це клич поколінням,

Що йдуть крізь життєву грозу,

Це слава твоя, Україно,

Золотий непокірний тризуб.

 

Вчитель Наступна сторінка нашого журналу присвячена національному Гімну України.

Слово   гімн      грецького   походження (дослівний переклад —похвальна пісня) — урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.

Вчитель. Слова національного Гімну «Ще не вмерла Ук­раїна» написав у 60-х роках XIX ст. відомий ук­раїнський поет Павло Чубинський, а музику — ком­позитор Михайло Вербицький. Саме цій пісні судилося стати національним гімном України, хоча з’являлися й інші патріотичні пісні, які виконували роль гімну.

1-й учень. Своїм корінням гімни сягають глибокої давнини. Спочатку вони виконувалися на честь богів та ге­роїв. З плином часу гімн став урочистою піснею, яка об'єднувала близьких за духом людей, надихала їх на добрі справи, дарувала наснагу.

2-й учень. Музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Можна сказати, що тоді роль дер­жавного гімну виконували бойові заклики та пісні, які створювали піднесений настрій перед битвами.

1-й учень. 15 січня 1992 р. Президія Верховної Ради України затвердила музичну редакцію гімну України.

Учень. Україно! Символи твої

Пронесемо ми через віки!

Лиш тобі серця даруємо палкі!

На дорогах Всесвіту для нас

Урочисто гімн тепер звучить!

У шанобі, з трепетом у серці

І дорослий, і малий мовчить!

( Звучить музичний запис «Ще не вмерла Україна» ).

                                         ПРЕЗЕНТАЦІЯ УЧНІВ

 

Учні діляться на три групи. Кожна група отримує відповіді з допоміжного матеріалу № 2, 5 Ознайомившись з матеріалом кожна група повинна сформувати свою думку та презентувати що таке патріотизм. В результаті роботи буде створено плакат «Що таке патріотизм»

 В кінці виховного заходу , для закріплення матеріалу, показ презентації «Національні символи України»

                            
Категорія: Мої файли | Додав: kabak
Переглядів: 1830 | Завантажень: 155 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: